30340-6002HB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 1 230
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 29 734
Datasheet
In Stock: 274
Molex
Molex
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 582
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 49
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 68
Sullins Connector Solutions
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
30340-6002HB
DigiKey Part Number
3M15458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30340-6002HB
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
30340-6002HB Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.366" (9.30mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A