3600B/68SF
DigiKey Part Number
3600B/68SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3600B/68SF
Description
MULTI-PAIR 68COND 28AWG BEI
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 (34 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair Cable Beige 28 AWG Foil, Braid
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.360" (9.14mm)
Mfr
Shield Type
Foil, Braid
Series
Jacket Color
Beige
Packaging
Spool
Features
Splice Free
Part Status
Active
Voltage
30 V
Cable Type
Usage
Communication, Computer, Control
Number of Conductors
68 (34 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0260" (0.660mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Conductor Strand
7/36
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
100%, 90%