AWSCR-8.00CELA-C10-T3
DigiKey Part Number
535-15110-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-15110-1-ND - Cut Tape (CT)
535-15110-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWSCR-8.00CELA-C10-T3
Description
CERAMIC RES 8.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 10 pF ±0.2% 40 Ohms -40°C ~ 85°C Surface Mount
Category
Features
Built in Capacitor
Manufacturer
Abracon LLC
Capacitance
10 pF
Series
Impedance
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Ceramic
Package / Case
3-SMD, Non-Standard
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Frequency Stability
±0.2%
Height
0.039" (1.00mm)
Frequency Tolerance
±0.5%