P8-10-165-3-ST
DigiKey Part Number
2495-P8-10-165-3-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P8-10-165-3-ST
Description
P8-ST Micro Stepper Actuator
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Stepper, Bipolar 0.394" (10.00mm) Ball Screw Includes Controller 4.2VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Voltage - Rated
4.2VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Retail Package
Features
Includes Controller
Part Status
Active
Gear Reduction Ratio
165
Type
Linear Actuator
Termination Style
Wire Leads with Connector
Motor Type
Stepper, Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Stroke Length
0.394" (10.00mm)