25SH-B-05-TR
DigiKey Part Number
2057-25SH-B-05-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-B-05-TR
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 5 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.228" (5.80mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Voltage Rating
250VAC