25SH-B-06-TS
DigiKey Part Number
2057-25SH-B-06-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-B-06-TS
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC