2RS2R-12-G
2RS2R-12-G
2RS2R-12-G
DigiKey Part Number
2057-2RS2R-12-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RS2R-12-G
Description
RECEPTACLE STRIP 12P 2.0MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.191" (4.85mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)