DB25-PL-24
DigiKey Part Number
2057-DB25-PL-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PL-24
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-PL-24 Models
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
250VAC
2
Contact Form
Stamped
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C