MHR-10-HUAS
DigiKey Part Number
2057-MHR-10-HUAS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHR-10-HUAS
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC