MHR-10-VUAL
DigiKey Part Number
2057-MHR-10-VUAL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHR-10-VUAL
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.661" (16.79mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC