C20A2P-GFI
C20A2P-GFI
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
C20A2P-GFI
DigiKey Part Number
288-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20A2P-GFI
Description
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Ground Fault 20A 240 V AC DC Lever DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
American Electrical Inc.
Voltage Rating - AC
240 V