TC0223620000G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 754
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Conta-Clip, Inc.
Conta-Clip, Inc.
Adam Tech
Adam Tech
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TC0223620000G
TC0223620000G
TC0223620000G
DigiKey Part Number
TC0223620000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC0223620000G
Description
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
2
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V