L77DA15SST1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77DA15SST1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77DA15SST1 |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77DA15SST1 Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm) |
Packaging Bag | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Voltage Rating 300V |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Color Black |
Number of Positions | Contact Form Machined |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Mounting Type | Wire Gauge 18 AWG |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |