70236-102LF
DigiKey Part Number
70236-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
70236-102LF
Description
CONN HEADER BLADE PWR 8POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Connector Header, Male Blades Through Hole Natural, White Blade Power
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
70236-102LF Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Press-Fit
Series
Contact Layout, Typical
8 Power
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Male Blades
Color
Natural, White
Connector Style
Blade Power
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.236" (6.00mm)