L17ED15P00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 664-L17ED15P00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L17ED15P00 |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Plug, Male Pins | Current Rating (Amps) 5A |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |