BTFW20R-3RSTGE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20R-3RSTGE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20R-3RSTGE4LF
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)