LM4050AEX3-2.5+T
DigiKey Part Number
LM4050AEX3-2.5+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4050AEX3-2.5+TCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4050AEX3-2.5+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4050AEX3-2.5+T
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SC70-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 15 mA SC-70-3
EDA/CAD Models
LM4050AEX3-2.5+T Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Current - Cathode
65 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%