MAX6502UKP055+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX6502UKP055+T |
Description | THERMOSTAT 55DEGC ACT HI SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Thermostat 55°C Active High Push-Pull SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX6502UKP055+T Models |
Category | Output Function OverTemp |
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Selectable Hysteresis Yes |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 2.7 V ~ 5.5 V |
Part Status Active | Current - Supply 30µA |
Trip Temperature Threshold Hot | Operating Temperature -55°C ~ 135°C |
Switching Temperature 55°C | Mounting Type Surface Mount |
Accuracy ±4°C | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Current - Output (Max) 20mA | Supplier Device Package SOT-23-5 |