PD42-4-1241-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD42-4-1241-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-4-1241-TMCL
Description
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.8NM
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 3 A 3.3VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
113.30 / 800
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
3.3VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3 A
Coil Resistance
1.1 Ohms
Steps per Revolution
200.0
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
102gcm²
Accuracy
±5%