ADP151AUJZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP151AUJZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP151AUJZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP151AUJZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP151AUJZ-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP151AUJZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
350 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V