ADP1761ACPZ-0.9-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1761ACPZ-0.9-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1761ACPZ-0.9-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1761ACPZ-0.9-R7
Description
IC REG LINEAR 0.9V 1A 16-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 16-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
ADP1761ACPZ-0.9-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
11 mA
PSRR
67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Current Limit, Thermal Overload
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
1.98V
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Supplier Device Package
16-LFCSP (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.053V @ 1A