LT1121CZ-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1121CZ-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1121CZ-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LT1121CZ-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
14 mA
Packaging
Bag
PSRR
58dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA