LTC1154HS8#PBF
DigiKey Part Number
LTC1154HS8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1154HS8#PBF
Description
IC GATE DRVR HIGH-SIDE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1154HS8#PBF Models
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 18V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2V
Packaging
Tube
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Driven Configuration
High-Side
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)