ATMEGA168P-20MU
DigiKey Part Number
2156-ATMEGA168P-20MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA168P-20MU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
Packaging
Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz