Q2XABFF50-2M
DigiKey Part Number
2170-Q2XABFF50-2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2XABFF50-2M
Description
SENSOR FIXED FIELD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 1.969" (50mm) NPN/PNP
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Light Source
Red (645nm)
Connection Method
Cable with Connector, M8
Ingress Protection
IP65, IP67
Sensing Method
Through-Beam
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C