0ZRG0155FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZRG0155FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZRG0155FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRG0155FF2E
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.55A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.55 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRG0155FF2E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.55 A
Size / Dimension
0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)