MHV12-1.0K2000P
DigiKey Part Number
2277-MHV12-1.0K2000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHV12-1.0K2000P
Description
DC DC CONVERTER 1000V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 1000V 2mA 10.8V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHV12-1.0K2000P Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Package / Case
7-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
Voltage - Input (Min)
10.8V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
16.5V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2mA