3296Z-1-104
DigiKey Part Number
118-3296Z-1-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296Z-1-104
Description
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3296Z-1-104 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%