AC1618SQ-8N1J
DigiKey Part Number
118-AC1618SQ-8N1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC1618SQ-8N1JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC1618SQ-8N1JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1618SQ-8N1J
Description
FIXED IND 8.1NH 4.4A 6MOHM SMD
Detailed Description
8.1 nH Unshielded Wirewound Inductor 4.4 A 6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC1618SQ-8N1J Models
Category
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
130 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.2GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.084" L x 0.058" W (2.13mm x 1.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.078" (1.98mm)