AC3028SQ-30NJ
DigiKey Part Number
118-AC3028SQ-30NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC3028SQ-30NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC3028SQ-30NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC3028SQ-30NJ
Description
FIXED IND 30NH 5.5A 8.3MOHM SMD
Detailed Description
30 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 8.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC3028SQ-30NJ Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.3mOhm Max
Series
Q @ Freq
200 @ 400MHz
Frequency - Self Resonant
2.4GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.209" L x 0.205" W (5.30mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)