AC5037SQ-47NG
DigiKey Part Number
118-AC5037SQ-47NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC5037SQ-47NGCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC5037SQ-47NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC5037SQ-47NG
Description
FIXED IND 47NH 4.9A 6.35MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 nH Unshielded Wirewound Inductor 4.9 A 6.35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC5037SQ-47NG Models
Category
DC Resistance (DCR)
6.35mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
230 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.87GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.140" L x 0.160" W (3.56mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.91mm)