AC5037SQ-82NG
DigiKey Part Number
118-AC5037SQ-82NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC5037SQ-82NGCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC5037SQ-82NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC5037SQ-82NG
Description
FIXED IND 82NH 5.6A 9.4MOHM SMD
Detailed Description
82 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.6 A 9.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC5037SQ-82NG Models
Category
DC Resistance (DCR)
9.4mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
230 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.79GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.140" L x 0.230" W (3.56mm x 5.84mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.91mm)