CRF1206-FZ-R002ELF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRF1206-FZ-R002ELF |
Description | RES 0.002 OHM 1% 1W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRF1206-FZ-R002ELF Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |