CRM2512-FX-4702ELF
DigiKey Part Number
118-CRM2512-FX-4702ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRM2512-FX-4702ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRM2512-FX-4702ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM2512-FX-4702ELF
Description
RES SMD 47K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CRM2512-FX-4702ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)