MF-RHT300-2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-MF-RHT300-2TR-ND - Tape & Reel (TR) 118-MF-RHT300-2CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-RHT300-2 |
Description | PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 33 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 79 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Max 16V | Package / Case Radial, Disc |
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A | Size / Dimension 0.346" L x 0.118" W (8.80mm x 3.00mm) |
Current - Trip (It) 6 A | Height - Seated (Max) 0.543" (13.80mm) |
Current - Max 100 A | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |