SF-1206SP050-2
DigiKey Part Number
SF-1206SP050-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-1206SP050-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-1206SP050-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206SP050-2
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-1206SP050-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.027
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W x 0.024" H (3.10mm x 1.55mm x 0.60mm)