SMBJ36CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ36CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ36CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ36CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CA-Q
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ36CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A