SRP0512F-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP0512F-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0512F-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0512F-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0512F-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 7A 24 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 7 A 24mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
60MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
10A