SRP0610F-2R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP0610F-2R2M |
Description | FIXED IND 2.2UH 5A 60 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Molded Inductor 5 A 60mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Series | Q @ Freq 10 @ 100MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 28MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Molded | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 6.5A |