SRP0612F-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP0612F-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0612F-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0612F-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0612F-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 26.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 26.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
26.5mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
60MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
12A