SRP1038C-330M
DigiKey Part Number
SRP1038C-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-330M
Description
FIXED IND 33UH 4A 112 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 112mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
112mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6A