SRP1265CC-8R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1265CC-8R2M |
Description | FIXED IND 8.2UH 13A 15.5 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 13 A 15.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 22A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 15.5mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 11MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |