SRP3012CC-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP3012CC-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3012CC-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3012CC-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012CC-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 3A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 3 A 85mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
55MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)