SRP3020CC-8R2M
DigiKey Part Number
118-SRP3020CC-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020CC-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.4A 390 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 390mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020CC-8R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
390mOhm Max
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)