SRP5030CA-1R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP5030CA-1R2M |
Description | FIXED IND 1.2UH 11A 9.7 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 9.7mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP5030CA-1R2M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 9.7mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 43MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) |
Current - Saturation (Isat) 15A | Base Product Number |