SRP5030CC-100M
DigiKey Part Number
118-SRP5030CC-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5030CC-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP5030CC-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030CC-100M
Description
FIXED IND 10UH 2.8A 122 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 2.8 A 122mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
122mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
2.8A