SRP6030CA-4R5M
DigiKey Part Number
SRP6030CA-4R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6030CA-4R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6030CA-4R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6030CA-4R5M
Description
FIXED IND 4.5UH 7A 25.3 MOHM SMD
Detailed Description
4.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 25.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6030CA-4R5M Models
DC Resistance (DCR)
25.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A