SRP6050CA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP6050CA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6050CA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6050CA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6050CA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 13A 8.5 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 13 A 8.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6050CA-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
8.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16A