SRR1280A-331K
DigiKey Part Number
SRR1280A-331KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280A-331KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280A-331KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-331K
Description
FIXED IND 330UH 1.1A 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Inductor 1.1 A 600mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280A-331K Models
Category
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
2.9MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max