ZV30K1206201NIR1HT
DigiKey Part Number
118-ZV30K1206201NIR1HTTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV30K1206201NIR1HTCT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV30K1206201NIR1HTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV30K1206201NIR1HT
Description
VARISTOR 47V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
200 A
Series
Energy
1.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
37.6 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V